آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

معرفی ساز پیانو و انواع آن

ساز پیانو از جمله سازهایی است که اکثرا با آن آشنایی دارید. همچنین از سازهای جهانی بوده که بسیار محبوب می باشد. به علاوه از سازهای دارای صفحه کلید محسوب می شود که با برخورد چکش های داخل آن با سیم های فلزی تولید صدا می کند. حرکت چکش ها به واسطه فشار دادن کلیدها خواهد بود که تقویت صدا نیز به دلیل متصل شدن سیم های داخل جعبه به صفحه صدا می باشد.

پیانو دارای ۷ اکتاو است و در تمام سازها از بالاترین وسعت صدا برخوردار بوده؛ لذا بین ۲۷ تا ۴۱۸۶ هرتز فرکانس تولید می کند. به همین علت به عنوان مادر همه ی سازها نامیده شده است.

آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

پیانو یک صفحه کلید دارد که فشار دادن کلید، باعث برخورد چکش های داخل ساز به سیم ها می شود و صدا تولید خواهد شد. همچنین در دو مدل مکانیکی و الکتریکی عرضه خواهد شد که نوع مکانیکی نیز از دو مدل گرند و ایستا برخوردار خواهد بود.

پیانو چکش هایی دارد که به بوسیله دسته ای از اهرم به کلیدها اتصال دارد. این دسته را اکشن یا عملگرا می نامند که وظیفه آن بالا بردن عملکرد چکش ها در تماس با سیم ها و تنظیم عکس العمل بازگشتی آن ها بعد از تماس با سیم ها می باشد. روی چکش ها را با پوششی از الیاف یا نمد پرده کشی می کنند تا صدای باکیفیت تری ایجاد شود. با این حال کیفیت صفحه صدا و دیگر عوامل نیز در کیفیت و میزان صدا اثرگذار می باشد.

کلاویه یا کلیدهای ساز پیانو

پیانو ۷ اکتاو دارد که ۷ کلید سفید رنگ با اسم های دو، ر، می، فا، سل، لا، سی در هر اکتاو دیده می شود. بین این کلید های سفید نیز یک کلید سیاه به چشم می خورد که این کلید سیاه نقش دیز را برای کلید های سفید سمت چپ و نقش بمل را برای کلید های سفید سمت راست ایفا می کند.

آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

پدال های ساز پیانو

سه پدال در پایین ساز وجود دارد که عملکرد هر یک متفاوت بوده و در اینجا هر یک را توضیح خواهیم داد.

پدال اول سمت راست Sustain Pedal

در حالت معمولی بر روی سیم ها صدا خفه کن یا نمد یا دمپرهایی وجود دارد که از ارتعاش صدا جلوگیری می کند. لذا در زمان ضربه زدن به کلاویه، با رها شدن کلاویه، صدا بسته می شود. اما گرفتن پدال اول، باعث جدا شدن یکدفعه تمام صدا خفه کن ها و دمپرها از سیم ها شده و در نتیجه با تاثیر صدای سیم های پیانو بر روی هم، صدایی گوشنواز و پرطنین شنیده می شود.

پدال دوم یا پدال وسط Psostenuo

در هر مدل پیانویی پدال وسط عملکرد متفاوتی دارد. اما گرند را مدل در بیشتر آنها با اسم سوستنوتو می شناسند. فشار دادن این پدال صدا خفه کن یا دمپر، باعث جدا شدن دسته ای از سیم ها که نگهدارنده کلاویه های آن است، می شود. در بیشتر پیانوهای ایستاده میان چکش ها و سیم ها پوششی از جنس نمد وجود دارد که سبب کم شدن صدا خواهد شد. این پدال مناسب زمانی است که قصد تمرین کردن و عدم مزاحمت را دارید.

پدال سوم یا پدال سمت چپ Soft Pedal

فشار دادن این پدال، سبب نزدیک شدن چکش های ساز به سیم ها می شود؛ در اینصورت از شدت ضربات کاسته شده و این سبب تغییر در جنس و کیفیت صدا خواهد شد.

 آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

معرفی انواع ساز پیانو

ساز پیانو بسته به اندازه، میزان صدا و تکنولوژی بکار رفته در آن در انواع مختلفی تولید می شود که در اینجا هر یک را معرفی خواهیم کرد.

 

آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

پیانو دیواری

این پیانو دارای بدنه ای از جنس چوب است و برای کسانی که تازه می خواهند این هنر را یاد بگیرند مناسب می باشد. ولی برای اینکه متوجه شوید پیانو مورد نظرتان برای چه گروه از افراد از مبتدی تا پیشرفته مناسب تر است. باید بدانید که در صورت بلند بودن صدای ساز، صدای پیانو نیز بیشتر خواهد بود؛ در اینصورت مناسب افراد حرفه ای می باشد. همچنین در صورتی که طول سیم زیاد بوده و بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ باشد؛ پیانو مناسب افراد حرفه ای خواهد بود. چون عملکرد آنها بهتر می شود.

آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

پیانو اسپینت

از پیانوهای دیواری است که قیمت پایین تری دارد و برای افراد مبتدی مناسب می باشد. ساز آن از ارتفاعی بین ۹۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری برخوردار بوده و از نوع کم صدا محسوب می شود. همچنین نیرو توسط سیستمی به پیانو منتقل شده که در این مدل سیستم ساده ای بکار رفته است؛ به همین دلیل این نوع محصول نرخ ارزانتری دارد.

آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

پیانو کنسول

به عنوان پیانوی ماندگار نیز شناخته می شود؛ چون به صورت مادام العمر می توانید از آن استفاده کنید. از ارتفاعی بین ۱۰۰ تا ۱۲۹ سانتیمتری برخوردار بوده و دارای بدنه ای مستحکم و مقاوم است. به همین دلیل از آن در موسسات آموزشی استفاده می شود. از نظر ظاهری شبیه به پیانو رویال و بزرگ می باشد.

آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

پیانو رویال

از نوع حرفه ای ترین ها است که طول ساز آن با دیگر مدل ها فرق دارد.

  • نمونه های کوچک آن را با نام پیانو بچه یا بیبی می شناسند که ارتفاعی بین ۱۴۵ تا ۱۶۰ سانتیمتری دارد. همچنین از نمونه های محبوب می باشد.
  • نمونه دیگر آن، از نوع مدیوم گرند یا پیانوی متوسط محسوب می شود که ارتفاعی بین ۱۶۰ تا ۲۱۵ سانتیمتری دارد. سایز ۱۹۰ سانتیمتری نوع متوسط بین افراد حرفه ای محبوبیت زیادی دارد و با نام رویال پرفشنال گرند آن را می شناسند.
  • نوعی دیگر سایز پیانو رویال، دارای سایزی بین ۲۰۰ تا ۲۱۵ سانتیمتری است که با نام آرتیست معروف می باشد و مناسب اجراهای حرفه ای و کنسرت خواهد بود.
  • نمونه های دیگر این ساز از سایز ۲۷۵ سانتیمتری برخوردار است که بزرگترین مدل بوده و در سالن های اجرا و محیط های بزرگ پرجمعیت بکار می رود. این مدل دارای کلاویه های بیشتری است و با نام فول کنسرت یا هالف کنسرت شناخته می شود.

آشنایی با ساز پیانو و انواع این ساز خوش صدا

پیانو دیجیتال

این مدل بر اساس سیستم دیجیتال تولید شده و صدای آن مانند نوع کلاسیک می باشد. شدت صدا در این پیانو بر خلاف نوع کلاسیک توسط بلندگوهایی تولید می شود که در آن تعبیه شده است و این صدا نیز قابل تنظیم خواهد بود.

نوشته های مشابه
گذاشتن دیدگاه

Your email address will not be published.